Bencsik István Pro Civitate díjas!
Székesfehérvár MJV közgyűlése múlt héten döntött az idei kitüntetettekről. A Videoton Baráti Kör Egyesület ajánlására, a mintegy 100 javasolt jelölt között volt Bencsik István is, aki teljesen megérdemelten Pro Civitate díjat kapott, amely a második legrangosabb díja városunknak.
 
A Pro Civitate díj azon magánszemélyeknek adható, akik fontos, számottevő tevékenységet végeztek hosszú éveken át, Székesfehérvár és lakosait szolgálva, akár társadalmi, akár a gazdasági élet más-más területein. Értékét jelzi az is, hogy mindösszesen négy darab kerül átadásra ebből a rangos díjból évente. Gratulálunk Bencsik Istvánnak, aki a Klub egyik legszebb korszakában volt vezetője, a Videoton SC-nek!
Az augusztusi ünnepi közgyűlésen kerül átadásra részére a díj, várhatóan egyesületünk elnöke Juhász László fogja méltatni érdemeit!

Bencsik István
Született Székesfehérváron 1928. október 27-én.

Pályafutása

  •  
    Sportolóként:
    1943-tól a székesfehérvári ARAK igazolt labdarúgója
    II. világháború után újjáalakult ARAK labdarúgója 1946-1948
    1948-51 között a péti Nitrogénművek csapatának tagja
    1951-58 a székesfehérvári VT Vasas ( a Videoton SC jogelődje) játékosa (ekkor a csapat az NB II-ben szerepelt)

  • Sportvezetőként:
    1958-1965 között a VT Vasas labdarúgó szakosztályának vezetője
    1965-1983 között a VT Vasas majd névváltozás után VIDEOTON Sport Club elnöke
    ( a 18 év elnökségével Ő a leghosszabb ideig hivatalban lévő elnöke a klubnak. 1968. január 22-én Bencsik István javaslatára VT Vasas felvette a klubbot támogató és tulajdonló Videoton gyár nevét.)
    1983-1992 az elnökség tagja, majd a gazdasági társaság létrejöttekor a Felügyelő Bizottság tagja
    Elnöksége, sportvezetői ideje alatt történt főbb események:
    A labdarúgó csapat Székesfehérvár történetében első egyesületként feljutott a legmagasabb osztályba
    1967. szeptember 20-án felavatták a Sóstói Stadiont, amely helyének kijelölése, meghatározása az Ő érdeme. (A Videoton gyár melletti Berényi úti pálya helyett ez lett az otthona a labdarúgóknak.)
    Országos szinten elismert sportegyesület lett a VIDEOTON SC. 12 szakosztálya volt a klubnak. A legsikeresebbek: labdarúgás, kosárlabda, kerékpár, atlétika, motor-cross.)
    1978-ban avatták a Sóstói Stadion világítását és eredményjelző tábláját
    Folyamatosan bővült, korszerűsödött a stadion: öltözők, műanyag borítású atlétika futópálya
    Valamennyi fent felsorolt beruházásnak a szervezése, irányítása az Ő feladat volt
    Elnökségének ideje alatt alakult ki az 1985/86 UEFA sikert elért csapat gerince
Sportvezetői feladatait minden ellenszolgáltatás nélkül végezte a munkája mellett, amely a Videoton gyár pénzügyi osztályának vezetése volt. Ez utóbbi feladatát 38 évig látta el. Ma is aktívan követi a Székesfehérvár társadalmi és sport életét.


Sport tevékenységért a legmagasabb sportért járó állami kitüntetéseket is megkapta, úgy, mint a Testnevelési sport érdemérem arany és ezüst fokozatát. (Kormány kitüntetés)

Székesfehérvár 1960-as, 1970-es és 1980-as évek egyik meghatározó személyisége. Ebben az időszakban a sport és benne a legnagyobb egyesülettel a VIDEOTON meghatározó szerepet játszott Székesfehérvár társadalmi életében. A sport akkoriban sokkal meghatározóbb része volt a város közéletének, mint manapság.

Az egyesület országos és nemzetközi szereplései és Bencsik István személyes kapcsolatai, munkája elismertté és híressé tették a VIDEOTON SC-t és ez által Székesfehérvár várost is.

Családi háttér:
Feleségével 46 éve házasok, két fia és öt unokája van.
2009.07.02. 13:26
 
Vissza    Nyomtatás